Mgr. Roman Kopečný



Články jsou členěny do dvou kategorií - "Spotřebitelé" a "Výrobci a obchodníci". Přepíná se mezi nimi v horní liště!

Kdo má jakýkoli dotaz z oblasti puncovnictví, může mě kontaktovat na adrese [email protected]

Nepravidelně pořádám seminář "Puncovnictví v praxi" - na základě zájmu veřejnosti. Zájemci o účast na semináři pište na výše uvedenou e-mailovou adresu.

Dvacet pět let jsem pracoval v Puncovním úřadu jako inspektor a vrchní inspektor, "internetista" a metrolog. Ministrem spravedlnosti jsem byl jmenován soudním znalcem se specializací Puncovnictví, zkoušení drahých kovů, ověřování pravosti puncovních značek.

Následných 5,5 roku jsem zastával funkci ředitele "Odboru puncovní kontroly". Od 1. 8. 2024 jsem byl jmenován do funkce ředitele "Odboru puncovní inspekce" - vrátil jsem se tedy do svého "domovského" odboru jako jeho ředitel.

Protože jsem přesvědčen, že zákony mají chránit slušné občany, rozhodl jsem se před časem vytvořit stránku, která by v mé profesi tomuto účelu mohla sloužit.

Články byly původně publikovány v blogu.cz, jehož činnost byla dne 16. 8. 2020 ukončena. Většinu textů jsem pak následně umístil na tuto stránku a zprovoznil ji k 1. 10. 2020.

Texty lze volně kopírovat a šířit, případně používat jejich část - při zachování původního významu -, a to za předpokladu, že se tak bude dít bezúplatně a jejich zdroj bude řádně citován (viz www.citace.com).




+
Výrobci a obchodníci
Zboží ve smyslu puncovního zákona

Protože z řady diskusí s odbornou veřejností plyne, že není jasný pojem "zboží" (viz definice PZ § 3 odst. 1), je třeba tuto problematiku upřesnit.[1]

Dle příslušné části ustanovení § 3 PZ se zboží definuje takto:

Výrobky z drahých kovů

(1) Za výrobky z drahých kovů se pro účely tohoto zákona považují

a) klenotnické, bižuterní, medailérské a jiné zlatnické a stříbrnické výrobky ze slitin zlata, stříbra nebo platiny, které mohou být kombinovány s přírodními či syntetickými kameny, perlami, smaltem, korálem, sklem a jinými nekovovými materiály (dále jen "zboží").

Zároveň platí negativní vymezení dle odst. (2), podle něhož se za zboží podle PZ nepovažují: 

"a) výrobky ze zlata o ryzosti nižší než 333/1000

b) výrobky ze stříbra o ryzosti nižší než 500/1000

c) výrobky z platiny o ryzosti nižší než 800/1000

d) přístroje, nástroje a jiné předměty z DK určené k technickým, vědeckým, laboratorním, vyučovacím nebo obdobným účelům, bez ohledu na jejich ryzost."

Z toho vyplývá, že podmínky, které určují, zda se jedná o zboží, jsou čtyři: klenotnický, bižuterní atd. charakter výrobku (obecně známé pojmy), materiál výrobku - slitina Au, Ag nebo Pt[2], ryzost nad uvedené limity, a současně se nejedná o předměty podle písmene d).

Zbožím však nejsou výrobky z obecného kovu nebo nekovového materiálu, byť drahým kovem povrchově upraveného (dále jen "nezboží"),[3] což uvádí § 40 odst. 1 PZ. Z toho vyplývá, že povrchová úprava DK nebo jeho slitinou nečiní z výrobku zboží (ve smyslu PZ).[4]


Vše ostatní s obsahem DK je tedy třeba chápat jako zboží.[5]

Co z uvedeného plyne? Zboží je komodita, které se týká puncovní zákon. Některé zboží pak podléhá puncovní kontrole povinné (musí být za daných podmínek předloženo Puncovnímu úřadu k opuncování), některé pak k puncovní kontrole být předloženo může. Naopak nezboží puncovní kontrole nepodléhá.

A zde je třeba upozornit na další důsledky plynoucí z výše uvedeného, zejména povinnost nezboží výrazně oddělit a zřetelně označit při podeji,[6] zákaz používat u takového nezboží údaje, které by mohly uvádět v omyl, že jde o zboží,[7] zejména neoznačovat tyto předměty slovy zlato, stříbro nebo platina včetně výrazů odvozených nebo překladů do cizího jazyka.[8]

Některé nové druhy zboží, které se poslední dobou vyskytují stále častěji, si zaslouží podrobnější vysvětlení. Jedná se zejména o kombinaci DK s obecným kovem (dále jen "MET"). Definice zboží (viz výše) sice DK s "MET ve výčtu kombinací nezmiňuje, ale je uvedena v § 15 PZ. Tam se kombinace DK-MET připouští:

a) pro součásti potřebné k dosažení pevnosti a pružnosti zboží

b) pro další případy, které získají předchozí souhlas PÚ.

Z uvedeného tedy plyne, že kombinace DK-MET

tedy zbožím jednoznačně je, jak plyne i z detailnější informace 04 zveřejněné na stránkách (tzv. Generální souhlas č. 1).

Obchodníci jsou také povinni při prodeji vydat doklad s uvedením druhu, ceny, hmotnosti a ryzosti prodávaných výrobků z drahých kovů.[9] Uvedení správného "druhu" nabývá na významu zvláště u zboží v kombinaci DK-MET. Je třeba, aby tato skutečnost byla z uvedeného "druhu" zřejmá.

Po vyjasnění pojmu zboží je teprve možno řešit, které zboží podléhá, a které nepodléhá povinné puncovní kontrole.[10]

------------------------------------------------------------------------------------

[1] běžně používaný pojem "zboží" znamená zcela něco jiného než co za "zboží" považuje puncovní zákon

[2] za slitinu považujeme samozřejmě i téměř ryzí kov s nepatrným obsahem příměsí, tedy např. i Au s ryzostí např. 999,9 tisícin, běžně nazývané ryzí zlato

[3] termín "nezboží" je zaveden jen v této souvislosti, pro přehlednost už tak dost složitého textu

[4] povrchová úprava je obecně známý termín nejen v bižuterní a klenotnické výrobě, ale také v mnoha oborech práce s kovy. Aby byl tento pojem zřejmý i příslušníkům jiných profesí, lze uvést tyto charakteristické příklady pokovení:

- žárové

- chemické z roztoku nebo z plynného stavu

- elektrochemické (galvanické)

- mechanické (plátování, double, plaqué)

[5] za splnění výše uvedených podmínek

[6] v praxi tedy vystavovat tak, aby byly takové výrobky jednak viditelně oddělené od "zboží", jednak zřetelně označené. Jak takové viditelné oddělení a zřetelné označení má být provedeno, právní předpis neřeší, záleží vždy na konkrétní situaci. Obecně lze doporučit samostatný prostor - výloha, vitrína, plato, nebo alespoň prostorové nebo jiné ohraničení (barevným podkladem např.). Zároveň pak takové "nezboží" zřetelně označit, zejména pak jedná-li se o výrobky snadno zaměnitelné se "zbožím", zvláště pak "nezboží" kovové (např. výrobky z chirurgické oceli).

[7] ust. § 40 odst. 1 PZ, tzv. "klamavé označení".

[8] V praxi to může prodejcům činit určité obtíže, např. u výrobků o ryzosti nižší než 333/1000 Au (8 karátů), u výrobků z obecného kovu (chirurgické oceli) s povrchovou úpravou Au, atd.

[9] ust. § 39 odst. 2 PZ, t. j. zboží, klenotnických slitin, dentálních drahých kovů, českých mincí, lístkového zlata a stříbra, zlomků a výrobků o ryzosti uvedené v ust. § 3 odst. 2 PZ.

[10] tato problematika v tomto článku řešena není


Mgr. Roman Kopečný